1.ЧАРІВНІ ФАРБИ,ЯКІ ТАНЦЮЮТЬ
2.ХІМІЧНІ ДОСЛІДИ НА КУХНІ
3.ЮНИЙ ХІМІК (НАУКОВІ ІГРИ)
4.НАБОР ЮНОГО ХІМІКА.ДОСЛІДИ
5.ВУЛКАНЧИК
6.ВИРОЩУВАННЯ КРИСТАЛІВ
ВИРОЩУВАННЯ КРИСТАЛІВ ІІ
7.іНДИКАТОР З КАПУСТИ
8.ГУМОВЕ ЯЙЦЕ
9.ВОДЯНІ КУЛЬКИ
Цікава хімія
1.ЧАРІВНІ ФАРБИ,ЯКІ ТАНЦЮЮТЬ
2.ХІМІЧНІ ДОСЛІДИ НА КУХНІ
3.ЮНИЙ ХІМІК (НАУКОВІ ІГРИ)
4.НАБОР ЮНОГО ХІМІКА.ДОСЛІДИ
5.ВУЛКАНЧИК
6.ВИРОЩУВАННЯ КРИСТАЛІВ
ВИРОЩУВАННЯ КРИСТАЛІВ ІІ
7.іНДИКАТОР З КАПУСТИ
8.ГУМОВЕ ЯЙЦЕ
9.ВОДЯНІ КУЛЬКИ

Цікаві факти про хімію
- Якщо ви думали , що залізо — міцне і надійне, ви помиляєтеся. Залізо, нагріте до 5000 градусів Цельсія, стає газоподібним .
- Безліч хімічних елементів отримали свою назву на честь країн або інших географічних об’єктів. Відразу 4 елемента — ітрій , ітербій , тербий і ербій — були названі на честь шведської села Іттербю, біля якої виявили велике родовище рідкоземельних металів.
- За легендою, думка про систему хімічних елементів прийшла до Менделєєва уві сні, проте відомо, що одного разу на запитання, як він відкрив періодичну систему, вчений відповів: «Я над нею, може бути, двадцять років думав, а ви думаєте: сидів і раптом … готово».
- Літій — найлегший метал. Він спливає, наприклад, в гасі.
- Водень — найпоширеніша речовина у Всесвіті (приблизно 90 % всіх атомів у всесвіті ) .
- Водень — найлегший газ. Маса 1 літра водню в газоподібному стані складає всього 0,08988 грам .
- Вода може замерзнути в трубопроводі при температурі +20 ° C , якщо в цій воді присутній метан ( якщо бути точніше , з води і метану утворюється газовий гідрат ) . Молекули метану «розштовхують» молекули води, так як займають більший об’єм. Це призводить до зниження внутрішнього тиску води і підвищенню температури замерзання.
- У кожному літрі морської води приблизно 25 грамів солі.
- У Світовому океані в 1 т води міститься приблизно 7 мг золота. А загальна маса цього металу в водах океану становить 10 млрд. тонн .
- Найбільшим існуючим зараз платиновим самородком є « Уральський гігант » вагою 7 кг 860,5 р. Зберігається в Алмазному фонді Московського Кремля.
- Ртуть — не єдиний метал , який перебуває в рідкому стані при кімнатній температурі. Галій ( Ga ) у руках плавиться , цезій ( Cs ) і францій (Fr) також знаходяться в рідкому стані при кімнатній температурі.
- У хімії є таке поняття — сублімація , яке позначає прямий перехід речовини з твердого в газоподібний стан, минаючи рідку фазу. У побуті найчастіше таке явище зустрічається при випаровуванні сухого льоду, який перетворюється на вуглекислий газ.
- Дмитро Менделєєв приймав у Петра Столипіна іспит з хімії та поставив « п’ять».
- Менделєєв розробив стандарт для російської горілки , чим прославився ніяк не менше, ніж відкриттям періодичної таблиці . А по-друге, Менделєєв любив виготовляти валізи, причому деякі сусіди по вулиці знали його саме як відмінного чемоданного майстра, а не геніального хіміка …
- Цікава властивість срібла. У IV столітті до нашої ери війська Олександра Македонського вторглися до Індії. На берегах річки Інд у військах вибухнула епідемія шлунково -кишкових захворювань, яка як не дивно , не торкнулася жодного воєначальника. Виявилося , що прості воїни користувалися олов’яним посудом, а їх командири — срібним. Тоді й згадали, що перський цар Кір II Великий про час військових походів наказував зберігати питну воду в срібних посудинах . Багато пізніше римські легіонери стали носити панцири, наколінники і поножі зі срібла. Срібло має бактерицидні властивості, а також сприяло швидкому загоєнню ран без нагноєнь .
- А чи знаєте ви , що у сечі в давнину було багато застосувань , які , мабуть , зараз нікому не прийдуть в голову. Стародавні греки , зауваживши, що сеча володіє яскраво вираженими антисептичними властивостями, промивали нею рани і навіть використовували як ополіскувач для рота. У стародавніх римлян зібрану сечу продавали в майстерні з пошиття одягу — її використовували для очищення вовни від бруду, а іноді і вимочували тканини перед забарвленням. А алхіміки протягом багатьох століть намагалися отримати з неї золото. До речі, останній факт привів до відкриття білого фосфору Хеніг Брандом в 1669 році.
- Парацельс стверджував , що завдання алхімії — виготовлення ліків ; при цьому медицина Парацельса грунтувалася на ртутно- сірчаній теорії. Він вважав, що в здоровому організмі три принципи — Ртуть , Сірка і Сіль , — знаходяться в рівновазі ; хвороба представляє порушення рівноваги між принципами. Для його відновлення Парацельс ввів у практику лікарські препарати мінерального походження — сполуки миш’яку, сурми, свинцю, ртуті і т. п. , — на додаток до традиційних рослинним препаратам .
- Хлорид кобальту можна успішно використовувати для тайнопису : літери , написані його розчином, що містить в 25 мл води 1 г солі , абсолютно невидимі і проявляються, роблячись синіми, при легкому нагріванні паперу.
- Платина в перекладі з іспанскої буквально означає «серебришко». Пояснюється така зневажлива назва, дана цьому металу конкістадорами, виключно тугоплавкістю платини, яка не піддавалася переплавці, довгий час не знаходила застосування і коштувала вдвічі нижче, ніж срібло. Зараз на світових біржах платина дорожче срібла приблизно в 100 разів.
- Шерлок Холмс був першим детективом , що використав хімічні знання для розкриття злочинів
- Непробивне скло було винайдено випадково. У 1903 році французький хімік Едуард Бенедиктус ненавмисно впустив колбу, заповнену нітроцеллюлозою . Скло тріснуло, але не розлетілося на дрібні шматочки. Зрозумівши, в чому справа, Бенедиктус виготовив перші лобові стекла сучасного типу, щоб зменшити кількість жертв автомобільних аварій.
А тепер цікаві факти з хімії, які ви точно не знали:
- Наприклад, коли ми ріжемо цибулю і «плачемо» – то заслуга цих фіктивних емоцій належить саме сірці, яка вбирається в грунт, де росте цибуля.
- У провінції Індонезії існує вулкан, повністю заповнений сірою, який носить назву Кава Иджен. Вона осідає на трубах, після чого робочі збивають її арматурою і несуть на зважування. Там таким чином вони заробляють собі на життя.
- Гігієнічні «продукти» на основі сірки створені спеціально для чистки проблемної шкіри від вугрів і висипки. Вушна сірка, яку нас привчили видаляти ще з дитинства ватними тампонами, «отруює» наше життя з благородними намірами. У ній містяться особливі ферменти лізозіма; саме вони «не пускають» в наш організм усі бактерії.
- У 1985 році група американських і англійських дослідників відкрили молекулярні сполуки з вуглецю, які сильно нагадують своєю формою футбольний м’яч. На честь нього і хотіли назвати відкриття, проте вчені не домовилися, який термін використовувати — football чи soccer (термін футболу в США). У підсумку з’єднання назвали фуллеренами на честь архітектора Фуллера, який придумав геодезичний купол, складений з тетраедрів.
- Французький хімік, аптекар і лікар Нікола Лемері (1645-1715) свого часу спостерігав щось схоже на вулкан, коли, змішавши в залізній чашці 2 г залізної тирси і 2 г порошкоподібної сірки, доторкнувшись до неї розпеченою скляною паличкою. Через деякий час з приготовленої суміші почали вилітати частинки чорного кольору, і сама вона, сильно збільшившись в обсязі, так розігрілася, що почала світитися. Виділення газоподібного фтору з фторвмісних речовин виявилося одним з найважчих експериментальних завдань. Фтор має виняткову реакційну здатність; причому часто його взаємодія з іншими речовинами відбувається із запалюванням і вибухом.
- Йод відкрив в 1811 році французький хімік Б. Куртуа Існує — така версія відкриття йоду. Відповідно до неї, винуватцем відкриття був улюблений кіт Куртуа: він лежав на плечі хіміка, коли той працював в лабораторії. Бажаючи розважитися, кіт стрибнув на стіл і зіштовхнув на підлогу судини, які стояли поруч. В одній з них перебував спиртовий розчин золи морських водоростей, а в іншій — сірчана кислота. Після змішання рідин з’явилася хмара синьо-фіолетового пару, що було не чим іншим як йодом.
- У головному мозку людини за одну секунду відбувається 100 000 хімічних реакцій
- У 1903 році в американському штаті Канзас з нафтової свердловини раптово забив фонтан газу. На великий подив нафтовиків, газ виявився негорючим. Нова зустріч з ним припала на роки Першої світової війни. У німецький дирижабль, що скидає бомби на Лондон, потрапив запальний снаряд, але дирижабль не спалахнув. Повільно стікаючи газом, він відлетів геть. Секретні служби Англії переполошилися: до цього німецькі дирижаблі вибухали від попадання снарядів, так як були наповнені воднем. Експерти-хіміки згадали, що задовго до війни німецькі пароплави чомусь везли, як баласт монацитовий пісок з Індії та Бразилії. Цим газом був гелій.
- У монацитовому піску, який довгий час був головним гелійовмісною сировиною, міститься радіоактивний елемент торій, при розпаді якого утворюється гелій, який по щільності поступається тільки водню, але має перед воднем перевагу: він негорючий і хімічно інертний.
Джерело: http://cikavi-fakty.com.ua/cikavi-fakti-pro-ximiyu/
ЦІКАВО ЗНАТИ,ЩО …
КОСМІЧНИЙ АПАРАТ ДОБУВ КИСЕНЬ В ІНОПЛАНЕТНІЙ АТМОСФЕРІАвтоматична міжпланетна станція "Кассині", ведуча дослідження Сатурну і його супутників, узяла пробу, в якій був знайдений кисень, передає ІТАР-ТАРС.
Це сталося на другому за величиною супутнику планети-гіганта Сонячної системи - Рея. Дане відкриття на супутнику Рея стало першим випадком, коли кисень удалося добути безпосередньо в атмосфері чужої планети.
Проба була отримана "Кассині", коли він пролітав в 97 км. від поверхні Реї в березні цього року. Донині невеликий вміст кисню фіксувався на планетах і їх супутниках лише по непрямих ознаках.
Проте, умов для існування форм життя на цьому супутнику Сатурну учені не бачать. Не дивлячись на присутність в розрідженій атмосфері Реї кисню і вуглекислого газу, їх концентрація там украй невелика. На цьому небесному тілі панують дуже низькі для розвитку життя температури. Рея полягає практично виключно з льоду.
Джерело інформації "Вести" про новини науки, техніки і освіти
Допитливим про цікаве
Полоній, як і його «єдинокровний» предок радій, надзвичайно радіоактивний...Проведені дослідження показали, що тютюн має властивість концентрувати в собі помітні кількості полонію... При згорянні тютюну полоній разом з димом потрапляє в легені курців і опромінює там живу тканину.На думку медиків, це одна з найістотніших причин захворювання на рак легень і горла.
(Василега М. Д. Цікава хімія.– К., 1989.– С. 50–51).
У природі озон утворюється з молекулярного кисню під дією ультрафіолетових променів у стратосфері на висоті 15-30 км над рівнем океану. Озоновий шар дуже розріджений і якби його вдалося стиснути при звичайному атмосферному тиску, він мав би товщину всього 2-3 мм! Незважаючи на це, озон – надійний щит від палючих і смертоносних короткохвильових ультрафіолетових променів. Молекули озону збирають ультрафіолетові промені...У нижніх шарах атмосфери утворення незначних кількостей озону спричинюється блискавками, чим і пояснюється відчуття свіжості в повітрі після грози.
(Василега М. Д. Цікава хімія.– К., 1989.– С. 61).
Найбільшу кількість хімічних елементів (9) відкрив (синтезував) видатний американський учений Г. Сіборг разом зі своїми співробіт-никами: в 1940 р. – плутоній, у 1944-1946 рр. – америцій і кюрій, у 1949-1950 – берклій, каліфорній, у 1952-1954 – ейнштейній, фермій, у 1955 – менделєвій, у 1958 р. – резерфордій (нобелій).
(Василега М. Д. Цікава хімія.– К., 1989.– С. 138).
Одна тонна граніту містить у середньому до 2,5 г урану і до 10 г торію. Отже, в гранітній скелі масою 1000 т є до 2,5 кг урану і до 10 кг торію. Граніти – майбутнє джерело ядерного пального, коли родовища уранових і торієвих мінералів повністю вичерпаються.
(Василега М. Д. Цікава хімія.– К., 1989.– С. 146).
У 1843 р. було відкрито спосіб перетворення каучуку в гуму нагріванням його із сіркою. Винахідник назвав цей процес вулканізацією в честь міфічного бога підземних надр і вогню Вулкана. Оскільки самородну сірку добували під землею, а також помічали, що рідка сірка та її сполуки виділяються під час виверження вулканів, у міфах її називають «жовчю бога Вулкана».
(Василега М. Д. Цікава хімія.– К., 1989.– С. 149).
Японські хіміки розробили спосіб переробки відходів поліетилену на пальне. Для цього використані поліетиленові вироби – тару, труби, плівку, електроізоляцію тощо розплавляють, добавляють порошкоподібного нікелю, і утворену суміш нагрівають при 5000С. При цьому відбувається каталітичний крекінг – розщеплення довгих полімерних ланцюгів на уламки з невеликою кількістю вуглецевих атомів. У результаті утворюється суміш газоподібних і рідких вуглеводів (бензин, гас).
(Василега М. Д. Цікава хімія.– К., 1989.– С. 159).
Г. Кавендіш перший добув водень як самостійну речовину з певними, лише їй притаманними властивостями. Потім він обчислив густину водню (0,09 відносно густини повітря, взятої за 1) і встановив, що при взаємодії його з повітрям утворюється вибухова суміш.
(Книжка для читання з неорганічної хімії.– К., 1985.– С. 138–139).
Водень можна розглядати і як звичайне, хімічне, але найкалорійніше пальне. Теплота згоряння водню – 117500 кДж/кг – майже втричі більша, ніж у нафти й нафтопродуктів, і приблизно в чотири рази більша порівняно з кам’яним вугіллям.Ще Костянтин Едуардович Ціолковський вважав водень за пальне для двигунів майбутнього.
(Книжка для читання з неорганічної хімії.– К., 1985.– С. 139–140).
З хлором, точніше, з його сполуками у вигляді кухонної солі людство знайоме вже давно. Археологічні розкопки свідчать, що в Прикарпатті почали добувати сіль кілька десятків тисячоліть тому, на Кавказі – чотири-п’ять тисяч років тому, в горах Пенджабу (Індія) – понад три тисячі років тому. З давніх-давен був відомий спосіб добування кухонної солі з морської води. Яскравий опис добування кам’яної солі в Лівії є в творах грецького історика Геродота (V ст. до н.е.).
(Книжка для читання з неорганічної хімії.– К., 1985.– С. 234).
Йод у чистому вигляді – це тверда темно-сіра кристалічна речовина з металічним блиском, майже в два рази важча за алюміній. Йод має чудові властивості: при нагріванні він, не плавлячись, переходить у газоподібний стан (переганяється, або сублімується). Ось ця властивість йоду і сприяла відкриттю його.Звичайно вважають, що йод уперше виділив у 1811 р. французький промисловець і хімік-любитель Бернар Куртуа.
(Книжка для читання з неорганічної хімії.– К., 1985.– С. 236).
Бром – елемент багато в чому незвичайний. Він єдиний метал, який за звичайних умов перебуває в рідкому стані.
(Книжка для читання з неорганічної хімії.– К., 1985.– С. 241).
Среди инертных газов на Земле больше всего аргона, который удалось выделить в чистом виде раньше других его собратьев.
(Колтун М. Мир химии.– М., 1988.– С. 80).
Кислород – чрезвычайно активный химический элемент. Имеются соединения кислорода со всеми элементами таблицы Менделеева, кроме гелия, неона и аргона. Кислород входит в состав большинства жизненно важных неорганических соединений, и среди них – вода, белки, углеводы, жиры, костная ткань живых существ…Увидеть кислород воочию можно лишь…охладив его до – 182, 90С. При этой температуре он представляет собой жидкость светло-голубого цвета…
(Колтун М. Мир химии.– М., 1988.– С. 103).
Существование воды на Земле в трех агрегатных состояниях – газообразном, жидком и твердом – обязано… обращению Земли вокруг Солнца на среднем расстоянии 149,6 миллиона километров. Если путь световых лучей от Земли до Солнца составлял бы менее 134 миллионов километров, то вся вода океанов, морей и рек, как показали расчеты, испарилась бы.Увеличение расстояния между Землей и Солнцем до более чем 166 миллионов километров привело бы к тому, что жидкой воды на нашей планете не осталось – она полностью превратилась бы в лед.
(Колтун М. Мир химии.– М., 1988.– С. 151).
…самый дорогой сейчас металл – калифорний, химический элемент с порядковым номером 98. К 1984 году ученые изготовили всего один грамм калифорния, и стоил этот грамм один миллиард долларов.
(Колтун М. Мир химии.– М., 1988.– С. 170).
Столь часто применяемые в современной науке и нашей повседневной жизни слова «полимеры» и «органическая химия» впервые предложил использовать Й. Берцелиус, не веривший, что ученые когда-либо смогут успешно соперничать с природой в получении сложных органических молекул.
(Колтун М. Мир химии.– М., 1988.– С. 236).
Среди прочих газов аммиак выделяется своей огромной растворимостью в воде: при нормальных условиях 1 мл воды способен поглотить 1170 мл аммиака, т.е. больше литра!
(Леенсон И. А. Занимательная химия. Ч.1.– М., 1996.– С. 30).
Диоксины… могут образоваться в качестве отходов на некоторых химических производствах или при хлорировании загрязненной воды и уже в ничтожных концентрациях угрожать здоровью людей (диоксины даже попали в «Книгу рекордов Гиннеса»).
(Леенсон И. А. Занимательная химия. Ч.2.– М., 1996.– С. 7).
Озон и кислород – единственный пример образования одним химическим элементом двух газообразных (при обычных условиях) простых веществ. Молекула кислорода состоит, как известно, из двух атомов, а озона – из трех, причем эти три атома расположены не на прямой линии, а под углом. Это приводит еще к одной уникальности озона – из всех газообразных простых веществ только молекулы озона полярны, т.е. представляют собой диполи с разделенными в пространстве зарядами.
(Леенсон И. А. Занимательная химия. Ч.2.– М., 1996.– С. 8).
Гарольд Клейтон Юри (1893-1981) – признанный авторитет в области химии изотопов. В 1950 году поставил ставший классическим эксперимент по самопроизвольному образованию амино-кислот из смеси аммиака, метана, паров воды и водорода при пропускании через смесь электрических разрядов. Этим он доказал, что аминокислоты могли образоваться в атмосфере древней Земли под действием грозовых разрядов.
(Леенсон И. А. Занимательная химия. Ч.2.– М., 1996.– С. 53).
…метилфенхиловый эфир L-L-аспартиламиномалоновой кислоты. Это вещество в примерно в 33000 раз слаще сахарозы и, следова-тельно, разделяет с талином 1-2 место, а среди синтетических соединений выходит вперед. Его создатели, японские исследователи, немедленно взяли патент на применение этого дипептида в качестве пищевой добавки к прохладительным напиткам, джемам, шоколаду… Чтобы плитка шоколада стала привычно сладкой, достаточно долей милиграмма этой чудодейственной специи.
(Леенсон И. А. Занимательная химия. Ч.2.– М., 1996.– С. 222).
Наука о кристаллах началась с изучения горного хрусталя. Его блестящие бесцветные кристаллы впервые нашли еще в древности… в швейцарских Альпах… Древние думали, что это особая форма замерзшей воды, и назвали вещество хрусталем (так по-гречески звучит слово «лед»)…Горный хрусталь – это чистый кристаллический кварц, соединение кремния и кислорода.
(Леенсон И. А. Занимательная химия.– М., 2000.– С. 38–39).
Любопытно, что в современной таблице Менделеева нет ни одного (!) элемента с целочисленной атомной массой. Объясняется это разными причинами. Одну из них, очень важную, обнаружил английский ученый Ф. Астон в 1919 г.Астон открыл, что у элементов могут быть «близнецы-братья», все на одно лицо (с точки зрения химика), но один чуть полегче, другие потяжелее. Этих близнецов назвали изотопами. Из встречающихся в природе элементов (а их почти 90) только у 20 нет «родственников» – это элементы-одиночки.
(Леенсон И. А. Занимательная химия.– М., 2000.– С. 76).
Арабские алхимические названия многих веществ до сих пор хранятся в современных языках. Одни слова со временем отбросили от себя приставку аль-, а другие прекрасно уживаются с нею. Арабское слово аль-нушатир превратилось в современное нашатырь, аль-борак стало называться боракс или бура. От слова аль-кали (синоним слова аль-борак) произошли названия металла калия и целого класса растительных веществ – алкалоидов. Навсегда приставка аль- оказалась привязанной к веществам, которые современные химики называют спиртами: арабское слово аль-кохоль стало звучать чуть-чуть иначе и произносится теперь как алкоголь.
(Рошаль А. Химия – это просто.)
Когда-то Менделеев называл элементы второго и третьего периодов типическими. Он считал, что их химические особенности как бы определяют все последующее настроение системы…Расскажем об одной удивительной особенности второго периода: три принадлежащих ему элемента – углерод, азот, кислород вместе с водородом являются составными частями органической материи. Так сказать, своеобразными ответственными за жизнь на Земле.
(Петрянов И. В. Великий закон / И. В. Петрянов, Д. Н. Трифонов.– М., 1984.– С. 65–66).
Если спросить ученых, какие из открытий ХХ в. важнейшие, то едва ли кто-нибудь забудет назвать искусственный синтез химических элементов. За короткий срок – менее 40 лет – список известных химических элементов увеличился на 19. И все 19 элементов были синтезированы, приготовлены искусственным путем.
(Петрянов И. В. Великий закон / И. В. Петрянов, Д. Н. Трифонов.– М., 1984.– С. 82).
… в любой энциклопедии, в любом учебнике по химии читаем: франций (порядковый № 87) открыт в 1939 г. французской ученой Маргаритой Перей. Кстати сказать, это третий случай, когда честь открытия нового элемента принадлежит женщине (раньше Мария Кюри открыла полоний и радий, Ида Ноддак – рений).Франций относят к числу искусственно синтезированных элементов. Но все-таки сначала элемент был обнаружен в природе. Это изотоп франций – 223. Его период полураспада составляет всего 22 мин. Становится понятным, почему франция так мало на Земле.
(Петрянов И. В. Великий закон / И. В. Петрянов, Д. Н. Трифонов.– М., 1984.– С. 85-86).
Современное название «золото», по мнению историков химии, имеет своим корнем сол – солнце. Латинское название золота – аурум происходит от слова Аврора – утренняя заря.
(Трифонов Д. Н. Как были открыты химические эелементы / Д. Н. Трифонов, В. Д. Трифонов.– М., 1980.– С. 20).
Водород. Это один из самых удивительных элементов периодической системы – первый ее представитель, наиболее легкий из существующих газов. Элемент, открытие которого стало ключом к решению многих проблем химической теории. Элемент, атом которого, теряя единственный валентный электрон, становится «голым» хротоном. И поэтому химия водорода – это единственная в своем роде химия элементарной частицы.
(Трифонов Д. Н. Как были открыты химические элементы / Д. Н. Трифонов, В. Д. Трифонов.– М., 1980.– С. 36).
Чемпион по химической стойкости – фторопласт. Он спокойно переносит последовательную суточную обработку в концентри-рованных кислотах – серной (при 2900С), азотной (при 1000С) и царской водке (при 1000С). Куда до фторопласта любому благородному металлу! А причина проста: атомы фтора, расположившись «плечом к плечу», защищают от внешних воздействий длинную углеродную цепочку.
(Харлампович Г.Д. Многоликая химия / Г.Д. Харлампович, А.С. Семенов, В.А. Попов.– М., 1992.– С.110).
Когда туристы покидают место стоянки, они обычно или зарывают в землю или сжигают в костре образовавшийся мусор. Заметьте, пожалуйста, что при неполном сгорании поливинилхлоридных пластиков (например, прохудившиеся сапоги) выделяется хлоро-водород, оксид углерода, свободный хлор и фосген. Оба, в особенности последний, использовались в первую мировую войну как ОВ.
(Харлампович Г. Д. Многоликая химия / Г. Д. Харлампович, А. С. Семенов, В. А. Попов.– М., 1992.– С.110).
Легковой автомобиль расходует кислорода в 45-60 раз больше, чем его водитель.(Харлампович Г. Д. Многоликая химия / Г. Д. Харлампович, А. С. Семенов, В. А. Попов.– М., 1992
Основні поняття хімії - "атом" і "молекула". Атомів відомо лише не набагато більше 100 видів, от молекул - понад 18 млн. Настільки багата розмаїтість обумовлена тим, що атоми різних елементів, взаємодіючи один з одним, здатні поєднуватися в молекули, причому молекули можуть містити різне число атомів одного виду.
(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 54).
"Промінь" по-латинському - radіus, і тому мимовільне випущення атомами випромінювання одержало назву радіоактивності.
(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 141).
Прийнято вважати, що періодичний закон був відкритий Дмитром Менделєєвим 1 березня (17 лютого по старому стилі) 1869 р. Ця дата стала звичної. А в дійсності тоді мало місце інша подія.
Тридцятирічний вчений із Санкт-Петербургского університету до вечора цього дня завершив розробку таблиці "Досвід системи елементів, заснованої на їхній атомній вазі й хімічній подібності".
Але ні про яке формулювання закону 1 березня 1869 р. не було й мови. Лише в статті "Співвідношення властивостей з атомною вагою елементів", написаної через чотири дні, Менделєєв робить висновок: "Елементи, розташовані по величині їхньої атомної ваги, представляють виразну періодичність властивостей".
(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 172-173).
Всі тіла у Всесвіті складаються з атомів тих самих хімічних елементів, але зміст їх у різних об'єктах по-різному. При цьому спостерігаються цікаві закономірності. Лідери по поширеності - водень (його атомів у космосі -88,6 %) і гелій (11,3 %). На частку інших елементів доводиться всього 1 %!
(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 437).
1813 долі шведський хімік Ієнс Берцеліус запропонував замість кружечків та інших фігур позначати атом шкірного елемента першою або ж першою та однією з наступних літер його латинської назви. Вуглець (Carboneum) стали позначати З, кисень (Oxygenіum) - О...
(Я пізнаю світ: Хімія. - К., 2002. - С.21).
Як самостійний хімічний елемент кисень був відкритий 200 років тому.
Його відкрили незалежно один від одного двоє відомих хіміків ХVІІІ століття - англієць Джозеф Прістлі й швед Карл Шеєле, Алі смороду лише описали кисень, навіть не здогадуючись, що описують. По-справжньому кисень відкрив французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє. Він пояснивши процеси дихання й горіння як взаємодію речовин з окисником - киснемо.
Він також давши назву цьому елементу.
(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 66-67).
Найбільш ковкий метав - золото (з 1 м можна витягнути дріт завдовжки 2,4 км); найтугоплавкіший метав - вольфрам (3420°С); найтоксичніший елемент - радій; найважчий метав - осмій; найтвердіший - хром; найбільш тепло- й електропровідний метав - срібло.
(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 88).
Благородними металами золото й срібло називають так не тому, що смороду рідкісні й красиві, а тому, що смороду не іржавіють. Друга причина - їх дуже важко розчинити. Майже єдина рідина, яка розчиняє золото, - це суміш двох дуже сильних міцних кислот - азотної й соляної..., якові називають "царською горілкою".
(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 113-114).
Першим лауреатом Нобелівської премії був голландський хімік Я. Вант-Гофф. М. Складовська-Кюрі - перша жінка, удостоєна Нобелівської премії, і перший навчань, удостоєний її двічі.
(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 235).
Градус Кельвіна (ДО). Одиниця температури по абсолютній температурній шкалі. Градуси Кельвіна мають ту ж величину, що й градуси Цельсия, але нижньою крапкою шкали є нуль Кельвіна або абсолютний нуль. Абсолютний нуль, рівним 273 градусам Цельсия, це теоретична крапка, при якій ідеальний газ займає нульовий обсяг.
(Верзейн Д. Хімія.- М., 1995.- С. 29).
Алмаз. Прозоре кристалічне з'єднання вуглецю. Він самий твердий з мінералів. Всі вуглецеві атоми з'єднані ковалентними зв'язками, визначаючи високу твердість і високу температуру плавлення (3750°С).
Графить - єдиний неметал, що добре проводить електричний струм.
(Верзейн Д. Хімія.- М., 1995.- С. 64).
Атом - (від греч. atomos - неподільний) найменша частка, що складається з масивного (у ньому зосереджене від 99,95 % маси для атома водню Н до 99,98 % маси для атома урану U) позитивно зарядженого ядра й, що рухаються в електричному полі ядра негативно заряджених електронів. Неправильно говорити, що "атом - найменша частка хімічного елемента, що зберігає всі його хімічні властивості".
(Гузей Л. С. Новий довідник по хімії / Л. С. Гузей, В. Н. Кузнєцов.- М., 2001.- С. 13-14).
Важка вода Д2О. Її зміст у природній воді становить ~ 0,02 %. Її властивості помітно відрізняються від властивостей звичайної води: tпл. = +3,8°С, tкип. = 101,4°С, р = 1,11 г/см3. Розчинність у ній солей помітно менше, ніж у Н2О. Важка вода не підтримує життя тваринних і рослинних організмів.
(Гузей Л. С. Новий довідник по хімії / Л.С. Гузей, В.Н. Кузнєцов.- М., 2001.- С. 177).
У цей година відомо більше 110 елементів, біля 90 з яких існують у природі, а інші - добуті штучно шляхом ядерних реакцій. Елементам з порядковими номерами від 104 до 109 були дані назви та символи комісією ІЮПАК в 1995 році. В 1999 році вченими Об'єднаного Інституту ядерних досліджень (м. Дубна) у співпраці з вченими США синтезований 114-й елемент. Він має масу 289.
(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 12).
Зараз існує більше 500 варіантів графічної побудови періодичної системи.
(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 82).
Водень у вільному стані зустрічається лише в незначній кількості, головним чином у верхніх кулях атмосфери. Іноді він виділяється разом з іншими газами при вулканічних виверженнях, а також із бурових свердловин при видобутку нафти. Алі у вигляді сполук Гідроген вельми розповсюджений. Це видно з того, що він складає дев'яту частину води за вагою. Гідроген знаходиться у всіх рослинних та тваринних організмах, входити до складу нафти, природних газів та мінералів. Загалом на частку Гідрогену доводитися біля 1 % всієї маси земної кору, включаючи воду та повітря.
(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 171).
Серед металів за поширеністю в природі алюмінію належить перше місце. Загальний вміст алюмінію в земній корі складає 8,8 %. Найважливіші природні сполуки алюмінію - алюмосилікати, боксити, корунд та кріоліт.
(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 278).
Ферум - найпоширеніший у природі елемент після Алюмінію. Загальний вміст його в земній корі складає 5,1 %. Розповсюджені різні сполуки Феруму. Він входити до складу багатьох мінералів, з яких складаються родовища залізних руд.
(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 285).
Вуглеводи (сахари) широко поширені в природі та грають велику роль у біологічних процесах, що протікають у живих організмах...
На частку вуглеводів припадає близько 80 % сухої речовини рослин та біля 20 % - тварин. Вуглеводи рослини синтезують із неорганічних сполук (З2 та Н2ПРО).
(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 429).
Оксиген - найпоширеніший хімічний елемент на Землі. Повітря, що нас оточує, містить кисню 23 % - за масою й 21 % - за об'ємом. Ще більше Оксигену знаходиться у зв'язаному стані в земній корі - 47 % за масою й 92 % за об'ємом. У гідросфері - водах океанів, морів і т.д. - його вміст складає 89 %. До складу живих організмів входити до 65 % (мас.) Оксигену. У цілому масова частка Оксигену складає біля 30 % від маси Землі.
(Хімія.- Т., 2001.- С. 12).
Температура кипіння кисню (-1830С) вища, ніж температура кипіння азоту (-1960С) - іншого основного компонента повітря...
(Хімія.- Т., 2001.- С. 13).
Сталь відрізняється від чавуну меншим вмістом вуглецю. У чавуні він складає 6 %, а в сталі - не перевищує 2 %.
(Хімія.- Т., 2001.- С. 61).
Вода - найбільш поширена сполука на Землі. Морська вода містить значну кількість розчинених речовин (1,5 х 1011кг/м3 води). Найбільше йонів Cl- і Na+, а також Mg2+,Са2+, ДО+, SO42-. Морська вода - джерело сировини для добування різних речовин. З неї добувають кухонну сіль, бром, магній та ін.
(Хімія.- Т., 2001.- С. 94).
Молекула озону складається з трьох атомів Оксигену, а молекула кисню з двох, тому озон у півтора рази важчий за кисень. Озон - значно активніша речовина, ніж кисень. На відміну від кисню він запалює спирт, знебарвлює тканини. Це зумовлено виділенням активного атомарного Оксигену під година розпаду озону.
(Хімія.- Т., 2001.- С. 138).
Алмаз і графіт мають однаковий склад - З?, Алі відрізняються властивостями: алмаз дуже твердий, оскільки має кристалічнуґратку атомного типу: графіт має шарувату структуру, тому він значно м'якший від алмазу.
(Хімія.- Т., 2001.-С. 175).
Білки - це природні полімери, що складаються йз залишків амінокислот, з'єднаних пептидними зв'язками.
(Хімія
Немає коментарів:
Дописати коментар